luksusowehotelehistoryczne.pl

Poznaj smak podróżowania

Kock – atrakcje historyczne i turystyczne

Kock jest jednym z tych miast, którym miłośnicy historii wędrujący po województwie lubelskim bardzo chętnie poświęcają swój czas. Dlaczego? Bo miejsce to znane jest z wielu ważnych wydarzeń, a wycieczki po tym mieście mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą lekcją historii.

Co warto tu zobaczyć w Kocku?

Kock znany jest z wielu starć zbrojnych, a do najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta zaliczają się: bitwa pod Kockiem, stoczona w 1831 roku w czasie powstania listopadowego oraz bitwa do której doszło w grudniu 1863 roku, podczas powstania styczniowego.

Największymi literami w polskich dziejach zapisała się jednak ta bitwa pod Kockiem, do której doszło 2–6 października 1939 roku, kiedy to armia generała Kleeberga starła się z oddziałami gen. von Wietersheima. Była to ostatnia bitwa kampanii wrześniowej, nic więc dziwnego, że poświęca się jej tak wiele uwagi. Więcej o historycznych bitwach, broni i militariach przeczytasz w serwisie https://www.defence.pl/.

Do dziś w Kocku można podziwiać sporo ciekawych zabytków, które przypominają o czasach świetności miasta oraz o jego dawnych mieszkańcach. Pięknie prezentuje się tu kościół parafialny, wzniesiony pod koniec XVIII wieku, spore wrażenie może tez zrobić klasycystyczny pałac, należący niegdyś do księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Osoby interesujące się historią mogą zajrzeć na miejscowy cmentarz, na którym znajduje się grób zmarłego w 1941 roku generała Kleeberga (symboliczny grób generała znajduje się również na warszawskich Powązkach).

Jak zaplanować zwiedzanie Kocka?

Zwiedzanie Kocka warto też zaplanować w taki sposób, by móc zobaczyć kilka ważnych pamiątek po miejscowej społeczności żydowskiej. Zachował się tu m.in. Dom Cadyka, zwany Rabinówką, oraz żydowski cmentarz, na terenie którego znajduje się kilka zabytkowych macew oraz ohel Morgensternów.