luksusowehotelehistoryczne.pl

Poznaj smak podróżowania

Jak przyznaje się gwiazdki hotelowe

Większość z nas wie o tym, że z każdą gwiazdką zwiększa się prestiż i standard hotelu. Ale czy wiemy dokładnie za co są one przyznawane? W tym krótkim kompendium wiedzy postaramy się Wam streścić czym różni się hotel z jedną gwiazdką od tego, który ma ich pięć.

Kto przyznaje gwiazdki?

W Polsce gwiazdki przyznawane są przez marszałka województwa na podstawie ustawy o usługach turystycznych. Standard hotelu jest zawsze skrupulatnie oceniany przez specjalną komisję kategoryzacyjną w skład której wchodzą przedstawiciele straży pożarnej, sanepidu, urzędu marszałkowskiego oraz nadzoru budowlanego. Warunki, które powinny spełniać obiekty, by otrzymać odpowiednią ilość gwiazdek, zapisane są w ustawie.

Od czego zależy liczba gwiazdek?

Liczba gwiazdek zależy od wielu czynników. Hotele z najmniejszą ilością gwiazdek są zazwyczaj miejscami tańszymi, które nie posiadają wysokiego standardu. W pokojach znajdziemy podstawowe meble, które są niezbędne do odpoczynku, brakuje tam dodatkowych udogodnień takich jak klimatyzacja, mini bar.
Z każdą gwiazdką zwiększa się standard pokoju. Tak więc przy dwóch gwiazdkach oczekiwać możemy pokoju, który będzie miał rozszerzoną ofertę i zawierać będzie np. kosmetyki w łazience. W hotelu trzygwiazdkowym powinniśmy znaleźć restaurację i mieć ogólny dostęp do Internet Wi-Fi.

Jak wybrać hotel nad morzem?

Co oczekiwać możemy od hoteli o wysokim standardzie?

Do hoteli o wysokim standardzie możemy zaliczyć te posiadające odpowiednio cztery i pięć gwiazdek. Zdecydowanie są to miejsca dla koneserów luksusu, którzy pragną odpocząć w ekskluzywnych warunkach. Pomimo niebotycznej cenie za noc, otrzymujemy jakość i komfort, których nie zaznamy w miejscach o niskim standardzie. W luksusowych hotelach znajdziemy restauracje, gdzie możemy skosztować nietypowych dań, strefę SPA, w której skorzystać możemy z szerokiej oferty zabiegów czy basen. Warto też wspomnieć, że hotele te stawia się w atrakcyjnych lokalizacjach najczęściej blisko serca miasta. Często są to również wieżowce, z których okien rozciąga się niezapomniany widok.

Gwiazdki w krajach zagranicznych

Musimy pamiętać, że standardy hotelowe są różne w zależności od kraju czy regionu świata. Bardzo często hotele, które wg polskiego standardu powinny mieć wyższy poziom usług są w rzeczywistości miejscami dość skromnymi. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie państw południowych. W Egipcie lub w Tunezji nie przykłada się dużej wagi do ogólnoprzyjętych norm hotelowych. Często można trafić tam na hotele, w których pokoje nie są doczyszczone i nie wyglądają estetycznie.
Zdecydowanie, każda kategoria gwiazdkowa rządzi się swoimi prawami. Jednak jak wiadomo, najwięcej gwiazdek będziemy mieli śpiąc pod gołym niebem… Ale czy to taka najgorsza alternatywa?