luksusowehotelehistoryczne.pl

Poznaj smak podróżowania

Choroszcz – co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Choroszcz to jeden z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Podlasiu – szczególnie dla miłośników historii. Jakie zabytki zasługują tu na wyróżnienie?

Zabytki i atrakcje Choroszczy

Leżąca w pobliżu Białegostoku, Choroszcz jest miejscowością kojarzoną z rodem Branickich. To oni docenili piękne widoki na dolinę Narwi i kameralny charakter miejscowości, dzięki czemu Choroszcz stała się ich letnią siedzibą. Warto jednak pamiętać, że zanim pojawili się tu Braniccy, właścicielami miejscowości byli Chodkiewiczowie. To im Choroszcz zawdzięcza swój rozwój oraz uzyskanie praw miejskich. Choroszcz znana jest też z fabryki kapeluszy, którą założono tu w 1840 roku. Fabryka ta nie przetrwała jednak I wojny światowej, a opuszczone budynki fabryczne zostały w latach 30. XX wieku zaadaptowane na potrzeby szpitala psychiatrycznego.

Choroszcz, podobnie jak wiele innych miejscowości związanych z rodziną Branickich, jest chętnie odwiedzana przez turystów. Na liście atrakcji, z jakimi mogą się oni spotkać w tej miejscowości, najważniejsze miejsce zajmuje pałacyk Branickich. Obecnie służy on jako placówka muzealna, w której można podziwiać pałacowe wnętrza, dawne meble i piękne obrazy. Rezydencja ta otoczona jest zabytkowym parkiem, na terenie którego zachowało się sporo okazałych drzew. Szukając podobnych miejsc w Polsce z takimi zabytkami, warto zapoznać się co oferuje m.in. Bielsko-Biała, dlatego już teraz sprawdź co warto zobaczyć w Bielsku-Białej. Co do Choroszczy, to zespół klasztorny dominikanów z XVIII wieku oraz cerkiew Matki Bożej Opiekuńczej z drugiej połowy XIX wieku to kolejne zabytki, którymi może się pochwalić Choroszcz. W trakcie zwiedzania tej miejscowości warto zwrócić również uwagę na rynek i otaczającą go zabudowę. I ona robi wrażenie, skutecznie przypominając gościom o długiej i ciekawej historii tej części Podlasia.